ICA Competition Winners

Young Artist Competition (Repertoire List)

1973 – Marina Sturm (1st), Andrew Stevens (2nd)
1974 – Andrew Stevens (1st), David Krakauer (2nd), Debbie Greene (3rd)
1975 – Bil Jackson (1st), Alice Hemphill (2nd), David Ahrens (3rd)
1976 – Bil Jackson (1st), Paul Surapine (2nd), Thomas Moehl (3rd)
1977 – Robert West (1st), Alice Hemphill (2nd), Penny Ward (3rd)
1979 – Jon Manasse (1st), Phillip Dennis (2nd), Julie Ercole (3rd)
1980 – Kathy Crane (1st), John Barker (2nd), Phillip Dennis (3rd)
1982 – Dianne Pitzer (1st), Julia Ercole (2nd), Nathan Williams (3rd)
1983 – Ted Lane (1st), Carmen Chapa (2nd), Randall Griffin (3rd)
1984 – Michael Whight (1st), Alain Baudhuin (2nd), Hakan Rosengren (3rd)
1985 – Michael Rusinck (1st)
1986 – Sean Osborne (1st), David Phipps (2nd), Thomas Leistner (3rd)
1987 – Jerome Simas (1st), Robert DiLutis (2nd), Peter Stoll (3rd)
1988 – Sarah Young (1st), David Hattner (2nd), He Yi (3rd)
1989 – Seung Hee Lee (1st), Xin-Yang Zhou (2nd), Julie Niemeyer (3rd)
1990 – Zsolt Szatmaŕi (1st), Catherine Gross (2nd), Kim Cole (3rd)
1991 – Garrick Zoeter (1st), Csaba Klenyán (2nd), Igor Begelman (3rd)
1992 – Jeffrey Snavely (1st), Michael Rescorla (2nd), Christopher Zello (3rd)
1993 – Zoltan Szucs (1st), Rick Huls (2nd), Bence Szepesi (3rd)
1994 – Kathleen Gardiner (1st), Levente Puskás (2nd), Wakako Moriya (3rd)
1995 – Robert Pickup (1st), Izumi Fujiyama (2nd), Amanda C. Palmer (3rd)
1996 – Rudolf Szitka (1st), Gyorgy Ree (2nd), Guillerma Alberto Sanchez (3rd)
1997 – Charles Michiels (1st), Neil McGregor (2nd), Jun Qian (3rd)
1998 – Stephen Gresko (1st), Kathleen Costello (2nd), Charisse Graves (3rd)
1999 – Karel Dohnal (1st), Roland Csalló (2nd), Theodor Burkali (3rd)
2000 – Jason Fettig (1st), Kathy Williams (2nd), Tamara Cuypers (3rd)
2001 – Nicolas Baldeyrou (1st), Garry Evans (2nd), Brian Viliumas (3rd)
2002 – António Rosa (1st), Martins Circenis (2nd), Eva Salien (3rd)
2003 – Guntis Kuzma (1st), Iva Barbosa (2nd), Leslie Moreau (3rd)
2004 – Michael Byerly (1st), Ricardo Alves (2nd), Jerry Chai (3rd)
2005 – Maria Candida Oliveira (1st), Joao Moreira (2nd), Alexey Gorokholinsky (3rd)
2006 – Saul Sanchez (1st), Ashley Ragle (2nd), Jonathan Han (3rd)
2007 – David Dias Da Silva (1st), Rachel Athas (2nd), Jae Hee Choi (3rd)
2008 – Rui Lopes (1st), Socrates Villegas Pino (2nd), Rachel Athas (3rd)
2009 – István Kohán (1st), Yi-Chun Chen (2nd), Ching-Chieh Hsu (3rd)
2010 – Melissa Koprowski (1st), Natalie Parker (2nd), Meaghan Kawaller (3rd)
2011 – Sarah Patrícia Ferreira Araújo (1st), Robert Walker (2nd), Sam Ross (3rd)
2012 – Kai-Ju Ho (1st), François Tissot (2nd), Jae Youn Chung (3rd)
2013 – Tiago Felipe Silva Bento (1st), Kellan Toohey (2nd), Mário Jorge Araújo Apolinário (3rd)

High School Solo Competition (Repertoire List)

1993 – Stacey Miller (1st), András Nóvak (2nd), Bernát Tószegi (3rd)
1994 – Keith Lipson (1st), Hilary Scop (2nd), Jerry Chai (3rd)
1995 – Matthew Hanna (1st), Jerry Jae-Il Chai (2nd), Lin Ching Chun (3rd)
1996 – Balint Karosi (1st), Alexander Fiterstein (2nd), Márton Papp (3rd)
1997 – Nicolas Baldeyrou (1st), Keve Ablonczy (2nd), Trevor O’Riordan (3rd)
1998 – Oliver Vivares (1st), Michael Wayne (2nd), Priya Swaminathan (3rd)
1999 – Emils Zilberts (1st), Martins Circenis (2nd), Andre Dyachencko (3rd)
2000 – Martins Circenis (1st), Guntis Kuzma (2nd), Erin Svodoba (3rd)
2001 – Guntis Kuzma (1st), Márton Barka (2nd), Robert J. Walker (3rd)
2002 – Sanda Majore (1st), Rachel Easterwood (2nd), Mareks Pinta (3rd)
2003 – Paul Petrucelly (1st), Todd Cope (2nd), Brandon Yarns (3rd)
2004 – Georgiy Borisov (1st), Natalie Parker (2nd), Jonathan Jones (3rd)
2005 – Dario Brignoli (1st), Yuki Meada (2nd), Makoto Yoshida (3rd)
2006 – Amy Chen (1st), Chin Lun Leung (2nd), Sae Rom Kim (3rd)
2007 – Gabriel Campos (1st), Natalie Hope (2nd), Horácio Ferreira (3rd)
2008 – Christopher Pell (1st), Sheri Zweier (2nd), Dong, Shi-le (3rd)
2009 – Carlos Ferreira (1st), Sara Araújo (2nd), Diogo Ferreira (3rd)
2010 – Samuel Marques (1st), Anna Darnell (2nd), Dekel Homossany (3rd)
2011 – Paul Chang (1st), Dekel Homossany (2nd), Junkai Lai (3rd)
2012 – Vitor Fernandes (1st), Andrew Moses (2nd), Alessandro Tenorio-Bucci (3rd)
2013 – Victor Díaz Guerra (1st), Bartlomiej Dobrowlski (2nd), Haralds Klips (3rd)

Composition Competition

1993 – Gary Schocker
1994 – John F. Kaefer
1995 – Marco Pütz
1996 – Gary Schocker
1997 – Andrew P. MacDonald
1998 – Eliane Aberdam
1999 – Sergiu Shapira (bass clarinet solo), Peter Susser (clarinet trio), Didier Goret (clarinet quartet), Patric Standford (clarinet quintet)
2000 – Jeffrey Agrell
2001 – Stephen Prutsman
2010 – Kevin H. Gray
2011 – Satoshi Ohmae
2012 – Paul Cantrell
2013 – Cornelius Boots

Orchestral Audition Competition

1997 – Jun Qian and Guillermo Sanchez (tie)
1999 – Chantal Hovendick (1st), Carlos Turin (2nd)
2000 – Michael Wayne (1st), James Thomley (2nd)
2001 – Trevor O’Riordan (1st), Alcides Rodriguez (2nd)
2002 – Jody Webb (1st), Tim Bonenfant (2nd)
2003 – Heather Thon (1st)
2004 – Andre Dyachenko (1st), Melanie Yamada (2nd)
2006 – Maiko Sasaki (1st), Mile Ferenc (2nd)
2007 – Leah Schwartz (1st), Jennifer Rucker (2nd)
2008 – Carmen Izzo (1st), Noel Marcano (2nd)
2009 – Jose Castillo Martinez (1st), Samantha Angelo (2nd)
2010 – Brian Gnojek (1st), Sam Boutris (2nd)
2011 – Emilio Borghesan (1st), Sarah E.T. Demy (2nd)
2012 – Patrick Graham (1st), Edward Sundra (2nd)
2013 – Sara Marsh Canning (1st), Daniel Malacon (2nd)

Research Competition

1998 – Ingrid E. Pearson (1st), Janis Brown (2nd)
1999 – David Ross (1st), Timothy Perry (2nd)
2000 – Larry Maxey (1st), Deborah Check Reeves (2nd)
2001 – Spencer Pitfield (1st); Maureen Hurd (2nd)
2002 – Larry Guy (1st); Michael Thrasher (2nd)
2003 – John Cipolla (1st), Jane Ellsworth (2nd)
2004 – Nicolas del Grazia (1st), E. Michael Richards (2nd)
2006 – Oskar Espina-Ruiz (1st), Nicolas del Grazia (2nd)
2007 – Chris Gibson (1st), Malena McLaren (2nd)
2008 – Joshua T. Gardner (1st), Douglas Monroe (2nd)
2009 – Fernando Silveira (1st), Gregory Barrett (2nd)
2010 – Keith Bowen (1st), Patrick Hanudel (2nd)
2011 – Boja Kragulj (1st), David Kirby (2nd)
2012 – Stephanie Harger Gardner (1st), Thomas Carroll (2nd)
2013 – Danielle Woolery (1st), Michelle Von Haugg (2nd)

Young Artist Competition Repertoire List

Compiled by Alan Stanek and Robert Walzel. In 1974, the Third Annual National Clarinet Competition was open to high school and junior high school students, including graduating seniors. For 1975, the competition was renamed The International Clarinet Competition and was open not only to high school players in the United States, but anyone 19 years of age or under not yet having entered the college level – including the United States and all foreign countries. Eligibility ages changed considerably during the years following. From 1982 to 1984 clarinetists up to age 30 or under on January 1st of the competition year were eligible. The age was lowered to 22 from 1985 to 1987, raised to age 23 from 1988 to 1992, and set at age 27 since 1993.

1974
Weber – Concertino
Debussy – Premiere Rhapsody
Unaccompanied solo of applicant’s choice

1974 Revised
Preliminary Tape
Hindemith – Sonata (mvts 1 and 4)
Rabaud – Solo de Concours
Final Round
Weber – Concertino
Stavinsky – Three Pieces for Solo Clarinet (Bb clarinet permissible on all movements)

1975
Bergson – Scene and Air from “Louisa de Monfort”
D’Ollone – Fantasie Orientale
Weber – Concerto #1

1976
Weber – Concertino
Debussy – Premiere Rhapsody

1977
Bernstein – Sonata
Poulenc – Sonata

1978
Pierne – Canzonetta
Bergson – Scene and Air

1979
Baerman (Wagner) – Adagio
Weber – Concertino

1980
Hindemith – Sonata

1981 No Competition (Paris)

1982
Hindemith – Sonata
Stravinsky – Three Pieces
Busoni – Concertino

1983
Weber – Concertino
Debussy – Premiere Rhapsody

1984
Mozart – Concerto (mvt 1)
Messager – Solo de Concours
Widor – Introduction and Rondo

1985
Weber – Concerto #1 (mvts 2 and 3)
Selection of the contestant’s choice, not to exceed 8 minutes. An etude, solo work, or portion of a larger work.
Spohr – Concerto #2 (mvt 1 only)

1986
Weber – Concertino
Selection of the contestant’s choice, not to exceed 8 minutes, etc.
Debussy – Premiere Rhapsody

1987
Weber – Concertino
Selection of the contestant’s choice, not to exceed 8 minutes, etc.
Rossini – Introduction, Theme and Variations

1988
Spohr – Concerto #1
Debussy – Premiere Rhapsody

1989
Spohr – Concerto #1 (mvt 1 only)
Unaccompanied work of the contestant’s choice

1990
Poulenc – Sonata (mvt 1 only)
Unaccompanied piece of contestant’s choice – not to exceed 8 minutes, etc.
Brahms – Sonata, Op. 120, No.1 (mvt 1 only)

1991
Saint Saëns – Sonata (mvts 1 and 2)
Weber – Concerto #2 (Recitative and Polacca)

1992
Devienne – 2nd Sonata (mvt 1)
Giron – Bagatelles (2 and 3)
Rossini – Introduction, Theme and Variations

Young Artist Competition Repertoire List for 1993 to 2009 – since raising the age limit to 27: Compliments of Robert Walzel

1993
Bassett – Soliloquies
Jongen – Recitative et Airs de Ballet
Muczynski – Time Pieces

1994
Martinu – Sonatina
Tower – Wings
Spohr – Concerto #1 in c minor

1995
Debussy – Premiere Rhapsodie
Stravinsky – Three Pieces (mvt 2 & 3)
Weber – Grand Duo Concertante

1996
Mozart – Concerto, K. 622 (mvt 1)
Whittenberg – Three Pieces, op. 39
Szalowski – Sonatina

1997
Rossini – Introduction, Theme, & Variation
Rozsa – Sonatina, op. 27
Bernstein – Sonata

1998
Deveienne – Sonata #2 (mvts 1 & 2)
Smith – Five Pieces
Crusell – Concerto in f minor, op. 5 (mvt 1)

1999
Babin – Hillendale Waltzes
Carter – GRA
Weber – Concertino

2000
Benjamin – Le Tombeau de Ravel
Sutermeister – Capriccio
Copland – Concerto

2001
Muczynski – Time Pieces
Bozza – Bucolique
Sierra – Cinco Bocetos

2002
Tomasi – Concerto (mvt 1)
Harvey – Three Etudes on Themes of Gershwin
Crusell – Introduction & Variations on a Swedish Air

2003
Castelnuovo-Tedesco – Sonata (mvts 1 & 2)
Larson – Dancing Solo (mvts 1, 2, & 4)
Debussy – Premiere Rhapsody

2004
Martinu – Sonatina
Martino – A Set for Clarinet
Deveienne – Sonata #2 (mvts 1 & 2)

2005
Messager – Solo de Concours
Stravinsky – Three Pieces
Spohr – Concerto #1 in c minor (play mvt. 3 only)

2006
Horovitz – Sonatina (mvts 2 & 3 only)
Rozsa – Sonatina, op. 27 (mvt 1 only)
Weber – Concerto #2 (recit & mvt 3 only)

2007
Rossini – Introduction, Theme and Variations
Widor – Introduction et Rondo
Persichetti – Parable VIII, op. 126

2008
Bassi – Concert Fantasia on “Rigoletto”
Debussy – Premiere Rhapsody
Messiaen – Abyss of the Birds for solo clarinet from “Quartet for the End of Time”

2009
Françaix – Tema con variazioni
Tower – Wings (clarinet alone)
Crusell – Concerto in f minor, op. 5 (mvt 1)

2010
Muczynski – Time Pieces
Riepe – Three Studies on Flight
Stamitz – Concerto in Bb Major (mvt 1 only)

2011
Kovács – Hommage á Manuel de Falla
Crusell – Concerto #3 (mvt 1 only)
Carter – GRA

2012
Bassett – Soliloquies for Solo Bb Clarinet
Spohr – Concerto #1 (mvt 1 only)
Bax – Sonata (mvt 1 only)

2013
Castelnuovo-Tedesco – Sonata, Op. 18 (mvts 1 and 2)
Husa – Three Studies for Clarinet Solo (2008)
Busoni – Concertino

2014
Stanford – Sonata, Op. 129 (mvts 2 and 3)
Eric P. Mandat – Etude for Barney (publisher-Cirrus Music)
Copland – Concerto

2015
Antonio Romero y Andia – Fantasia Sobre Motivos De Lucrecia Borgia De Donizetti
Donald Martino – A Set for Clarinet
Spohr – Concerto No. 2, Op. 57 (mvt. 1)

2016
Bernstein – Sonata
Antonio Fraioli – Quattro Pezzi A Giovanni Punzi per clarinetto solo
Benjamin – Le Tombeau De Ravel

High School Solo Competition Repertoire List

1993
Weber – Concertino
Osborne – Rhapsody

1994
Finzi – Five Bagatelles
Kibbe – Sonata, Op. 8

1995
Rabaud – Solo de Concours
Osborne – Rhapsody

1996
Messager – Solo de Concours
Cahuzac – Arlequin

1997
Saint-Saens – Sonata
Poulenc – Sonata, mvt 2

1998
Rabaud – Solo de Concours
Osborne – Rhapsody

1999
Weber – Grand Duo Concertante, mvt 3
Stanford – Three Intermezzi

2000
Weber – Concertino
Jacob – Five Pieces, mvts 1, 5

2001
Tartini – Concertino
Jeanjean – Arabesques

2002
Jacob – Five Pieces
Coquard – Melodie et Scherzo

2003
Cahuzac – Variations sur un air du pays d”Oc
Opperman – Un Seul

2004
Kalliwoda – Introduction and Variations
Osborne – Rhapsody

2005
Weber – Concertino
Rabaud – Solo de Concours

2006
Poulenc – Sonata, mvts 2,3
Kovacs – Homage a J S Bach

2007
Weber- Concertino
Osborne – Rhapsody

2008
Weber – Concerto # 1, mvt 3
Jacob – Five Pieces

2009
Bernstein – Sonata
Kovacs – Homage a Khachaturian

2010
Lefebvre – Fantasie-Caprice
Harvey – I Got Rhythm, from Three Etudes on Themes of Gershwin

2011
Devienne – Duxieme Sonata, mvt 1
Lutoslawski – Dance Preludes, mvts 1,2,5

2012
Martinu, Sonata, mvt 1
Kovacs – Homage a Debussy

2013
Rossini – Introduction, Theme, and Variations
Finzi – Fughetta from Five Bagatelles

2014
Messager – Solo de Concours
Lutoslawki – Dance Preludes, mvts 1,2,5